Насочвайки се изцяло върху витамините с цел отслабване забравяме, че сами по себе си витамините не ни карат да отслабваме. Най-добрият начин да отслабнем винаги ще бъде с добра диета и активен начин на живот. В тази публикация ще разгледаме механизмите на действие на по-известните витамини и минерали, за да извлечем най-добрия ефект от тях, съчетавайки ги с балансиран начин на живот и диета.
Как могат да помогнат витамините при отслабване
Витамините са органични съединения, които участват в много от метаболитните процеси. Те могат да помогнат за подобряването на общото здраве, но не забравяйте, че те не са заместител на пълноценна диета или активен начин на живот. Витамините са най-често използваните хранителни добавки, тъй като се използват за възстановяване на дефицит на микроелементи или поддържане на прием в норма. Разбира се, най-добрият начин да си ги набавим е чрез храната – така тялото много по-лесно абсорбира микронутриентите.
Витамини от група В
Витамините от В група помагат за извличането на енергия от храната, която приемаме и образуват червени кръвни телца. Поддържането на здравословно телесно тегло е пряко свързано с тяхната метаболитна функция, както и антиоксидантните им свойства.
Видове витамин B
- Витамин В1 (тиамин) – превръща храната в енергия, която е нужна за функционирането на клетките в тялото. Регулира нивата на кръвна захар и глюкозния толеранс (особено при хора с диабет).
- Витамин В2 (рибофлавин) – Отговаря за растеж, развитие и правилно функциониране на клетките в метаболитните процеси. Дефицит на рибофлавин може да се наблюдава при вегани и вегетарианци, поради липсата на месо и млечни продукти. Това може да доведе до хронични възпалителни процеси, следвано от затлъстяване.
- Витамин В3 (ниацин) – най-широко използваният коензим от организма. В3 превръща въглехидратите, мазнините и протеините в енергия и спомага междуклетъчната комуникация. Поддържа и антиоксидантната функция на клетките.
- Витамин В5 (пантотенова киселина) – особено важен за преработката на мазнини, съдържа се в много разнообразни храни и не се повлиява от вида на диетата
- Витамин В6 (пиридоксин) – изпълнява разнообразни функции, особено важен за протеиновият метаболизъм, поддържа аминокиселинен баланс в кръвта и имунната функция.
- Витамин В7 (биотин) – метаболизира мастни киселини, глюкоза и аминокиселини. Подобрява състоянието на коса, кожа и нокти
- Витамин В9 (фолиева киселина) – важен за синтеза на ДНК и за деленето на клетките.
- Витамин В12 (кобаламин) – отговаря за функционалността на ЦНС, за синтеза на ДНК и състоянието на червените кръвни телца.
Как помага витамин Б за отслабване?
Механизмът на работа на витамините от група Б се обяснява чрез подобряването на общия метаболизъм, като се намаляват липидните нива и заболяванията на глюкозния метаболизъм. Според проучване от 2018, осъществено с плъхове, се открива зависимост между приема на витамин В и намаляването на теглото дори и при високомазнинна диета. Нека не забравяме, че това са плъхове, а не хора, и затова са нужни повече изследвания по темата за да се потвърди този ефект.
Храни, богати на витамин B
- месо
- яйца
- мляко
- бобови и зърнени култури
- картофи
- банани
Включването на храни, богати на витамин B е от изключителна полза за балансиране на основни процеси в тялото (метаболизъм, сърдечна дейност, клетъчни функции и т.н.). Най-добрият източник е храната, но когато това не е възможно (напр. при вегетарианци), хранителните добавки са винаги на една ръка разстояние.
Откъде да купя: Можете да пазарувате хранителни добавки с витамин Б комплекс (хранителните добавки, съдържащи всичките осем витамина B, са известни като „витамини B-комплекс“) като разгледате един от най-доверените ни партньори, аптеки Ревита.
Витамин B12
Един от основните витамини, набавящ се изцяло от храна и синтезиращ се от някои бактерии в дебелото черво. В няколко различни проучвания се говори, че хората с високи нива на витамин В12 са по-малко склонни да страдат от затлъстяване, както и че при хора с наднормено тегло се наблюдават дефицити на този витамин. Този феномен се обяснява с това, че ниските нива на витамина водят до намален протеинов синтез и отлагане на чиста тъкан. Друга хипотеза е, че това води до промяна на чревната флора, а от там – забавяне на метаболизма.
Храни, богати на витамин В12
- месо (черен дроб, говеждо, пилешко)
- яйца
- риба
- мляко и млечни продукти
- храни, обогатени с В12 (напр. ядкови млека)
Нашето мнение за Витамин B
Витамините от група В се считат за необходими за правилното действие на сърдечно-съдовата система, която снабдява клетките с достатъчно кислород за да функционират правилно. По този начин процесите на метаболизъм се забързват, защото клетките имат достатъчната работоспособност за да превръщат храните в енергия, необходима на тялото ни да гори мазнини. Пренасищането с добавки не предполага ускоряване на тези процеси; по-важно е да знаем, че тялото ни получава точно толкова, от колкото се нуждае.
Витаминът се открива в животинските продукти, което го прави недостъпен за вегани и вегетарианци. В такива случаи може да се предприемат мерки за допълнителното му набавяне чрез хранителни добавки.
Откъде да купя: Можете да пазарувате хранителни добавки с витамин Б12 като разгледате един от най-доверените ни партньори, Emag.
Омега-3 мастни киселини
Мастните киселини най-общо се разделят на “добри” – ненаситени, и на “лоши” – наситени. Омега мастните киселини спадат към здравословните, те са полиненаситени. Те поддържат сърдечното здраве и тялото не може да произведе достатъчно количество от тях. Затова е необходимо да си ги набавяме чрез храна или чрез добавки. Тези съединения имат противовъзпалителен ефект и се смята, че са способни да намалят риска от развитието на ракови заболявания, както и да намалят симптомите на артрит. Като част от клетъчните мембрани в мозъка, те са важен компонент за когнитивните функции и невронната дейност.
Видове Омега мастни киселини
- Омега-3 – подпомага когнитивните функции, има противовъзпалителен ефект, като защитава невроните; повлиява добре и при признаци на депресия
- Омега-6 – предотвратява симптоми на възпаления на кожата, намалява холестерола в кръвта, както и се предполага благоприятно действие при хора с мигрена
- Омега-9 – рядко споменавана, но все така важна, тя се свързва с противовъзпалителни действия, като активира имунната система
Как Омега-3 помага за отслабване?
Омега мастните киселини, по-специално Омега-3, се асоциират с увеличаване на окисляването на мазнини, като така не позволяват тяхното отлагане в тялото. При наблюдавани хора със затлъстяване се установява, че добавката намалява инсулиновата резистентност и понижава апетита. Проучванията по темата са разнопосочни, но отслабването тук се свързва най-вече с високото окисляване, противовъзпалителния ефект на мастната тъкан, промяната във въглехидратния метаболизъм и използването на повече енергия поради повишена термогенеза в тялото.
Храни, богати на Омега мастни киселини
- риба и рибено масло (сьомга, скумрия, риба тон, херинга)
- растителни масла
- ленено семе
- соя
- чия
- орехи
Нашето мнение за Омега-3 мастни киселини
Ако искаме да подкрепим здравословното си състояние, трябва да се погрижим, че в диетата ни присъстват есенциалните мазнини. Рисковете от приема им зависят изцяло от качеството на месото, идващо от фермите, както и от мазнините, с които се хранят те. Ако разнообразието от храна не е опция за нас, може да разчитаме на хранителни добавки. Смята се, че обикновено негативите са сведени до минимум или отсъстват. Тук също искаме да наблегнем на факта че сами по себе си добавките с Омега мастни киселини не смъкват килограми, те трябва да бъдат комбинирани с правилната диета и тренировки.
Откъде да купя: Можете да пазарувате Омега 3 мастни киселини от аптеки Ревита.
Витамин D + Калций
Комбинацията от тези два витамина е често срещана, поради причината, че витамин D (D2, D3) помага на калция да бъде абсорбиран от тялото, който пък заздравява костната система.
Дефицит на витамин D най-често се наблюдава при възрастните хора, особено при остеопороза. Той подобрява мускулната активност и постуралния баланс. Витамин D е важен компонент за поддържането на здрава имунна система и намаляване риска от диабет.
Калцият се съхранява в костите и зъбите и осигурява тяхната здравина. Тялото ни се нуждае от него за да транспортира нервни импулси и да активира мускулни групи.
Комбинацията от Витамин D + Калций помага ли за отслабване?
Според проучване, увеличаването на приема на калции повишава окислението на мазнините и има вероятен ефект на понижаване на апетита. Витамин D от друга страна е свързан с ендокринната система и затлъстяването. Комбинацията от двете влияе над апетита и води до по-големи интервали на хранене и прием на по-малки порции. Помага за правилното разпределение на мазнините по тялото и се наблюдава намаляване конкретно на висцерални мазнини (в коремната област). Разбирасе никаква комбинация от витамини и калций няма да заместят правилното хранене и физически тренировки. Без активен начин на живот Витамин D + Калций няма да стопят мазинините.
Храни, богати на витамин D и калций
Храни богати на витамин D включват:
- риба (сьомга, пъстърва, риба тон, сардини)
- масло от черен дроб на треска
- жълтък
- обогатени млека и зърнени закуски
Храни богати на Калций включват:
- млечни продукти
- соево мляко
- сардини
- Семена и бобови култури
Нашето мнение за съчетанието на витамин D и калций
С напредването на възрастта производството на витамин D в кожата намалява и се налага да се обърне по-специално внимание на допълнителния му прием. Добър вариант са обогатените храни, както и хранителните добавки. Нека не забравяме, че витаминът се синтезира в кожата под влиянието на слънчева светлина, което е чудесна причина да се стараем да прекарваме повече време на открито. Веганската диета пък предполага дефицит на калций (поради липсата на млечни продукти), затова е важно да се наблегне на други източници на този минерал.
Откъде да купя: Можете да пазарувате добавки с Витамин D + Калций от аптеки Витания.
Магнезий
Магнезият е минерал, който регулира протеиновия синтез и глюкозата, влияе над мускулната и нервната системи и поддържа нормално ниво на кръвно налягане. Той транспортира калций до клетъчните мембрани, затова често виждаме тези две съставки в комбинация в аптеките. Магнезиевият дефицит може да се прояви като загуба на апетит, гадене, умора и мускулна слабост, а по-нататък и като мускулни крампи и изтръпвания. От друга страна се смята, че магнезиевият дефицит води до затлъстяване.
Как магнезият помага за отслабване
Статия, разглеждаща различни проучвания, обобощава, че приемът на магнезиеви добавки отчасти намалява риска от метаболитен синдром и развитието на диабет. Позитивни резултати се наблюдават основно при хора със затлъстяване и такива, склонни към инсулинова резистентност. Тези механизми се обясняват с това, че магнезият участва в енергийния метаболизъм и взаимодейства с клетъчната калциева хомеостаза. При хора с наднормено тегло повечето енергия идва от въглехидрати, което активира глюкозния катаболизъм. За окисляването на глюкоза е нужен магнезий, както и витамин B1. Сам по себе си магнезият не води до отслабване, този минерал само помага в процеса на правилна диета и активен начин на живот.
Храни богати на магнезий
- тиквени семки
- чия
- бадеми
- зеленолистни (спанак)
- кашу
- бобови култури
Нашето мнение за магнезия
За да осигурим достатъчно от този минерал, диетата ни трябва да е разнообразна и да съдържа богато количество от зеленчуци, плодове, ядки и други източници. Винаги преди да пристъпим към допълнителен прием на добавки се препоръчва консултация с лекар. Възможни странични ефекти при завишен прием са гадене, диария, коремни болки.
За да научите повече, прочетете и нашата статия на тема ,,Кой магнезий е най-добър?“
Откъде да купя: Можете да пазарувате добавки с Магнезий от аптеки Ревита.
Фибри
Когато за нас са приоритет плодовете и зеленчуците, ние осигуряваме достатъчно количество фибри на тялото. Те изискват повече време за да бъдат разградени и усвоени. Особено богати на фибри са и пълнозърнестите храни, които могат да предотвратят затлъстяване, диабет и сърдечно-съдови заболявания.
Как помагат фибрите за отслабване?
Диетичните фибри се разделят на разтворими (забавят храносмилането, контролират кръвната захар) и неразтворими (помагат на храната да премине по-лесно през червата). Фибрите са добър източник на витамини, минерали и други съединения, които правилно използват приетата енергия, без тя да бъде излишно натрупвана. Механизмите на действие предполагат бързо засищане и намалена консумация на мазнини, бързо усвояване и доставяне на устойчива енергия, а следователно и намаляване на телесното тегло. Без правилна диета и активен начин на живот фибрите сами по себе си няма как да стопят килограми.
Храни, богати на фибри
- зърнени култури
- бобови култури
- зеленчуци
- кореноплодни
Нашето мнение за фибрите
Наличието на стомашни проблеми и раздразнени черва се наблюдава при много хора, които трябва да са внимателни в подбора си на фибри. Може да открием различни видове добавки на пазара, които успешно да се преборят с неприятните симптоми.
Откъде да купя: Можете да пазарувате добавки с фибри от аптеки Ревита.
Витамин C
Витамин С, или аскорбинова киселина, е водоразтворим антиоксидант, който предпазва клетките от свободни радикали. Най-широкото му приложение е за подкрепяне на имунната система, но стимулира и синтеза на колаген и абсорбирането на желязо. Застрашени от дефицит на витамин С са най-често пушачите, хора с някои хронични заболявания и такива с еднообразна диета.
Как витамин C помага за отслабване?
Този ефект се получава следствие антиоксидантните свойства на витамин С, които предотвратяват оксидативния стрес в клетките и регулират производството на инсулин. Установено е, че при наличието на витамина в норма се изгарят повече мазнини, отколкото при хора с дефицит. Регулират се метаболитните процеси на въглехидратите и липидите. Без правилна тренировка и диета витамин C няма да ви помогне да смъкнете нежеланите килограми.
Храни, богати на витамин С
- цитрусови плодове(киви, портокал, лимон)
- броколи
- домати
Препоръчва се да се ядат пресни и сурови за максимално съдържание на витамина.
Обобщение за Витамин С
Отново най-доброто решение е витаминът да се набавя чрез храна. Спрямо нуждата (профилактично или лечение) се определя и количеството на синтетично приеманата добавка. Витаминът няма сам по себе си да се пребори с излишните килограми, но ще бъде чудесно допълнение към здравословния начин на живот. Може да се възползваме по-скоро от неговите антиоксидантни свойства, което да повлияе на общото ни състояние. Предозирането е рядко срещано – приемайте свежи плодове и зеленчуци, богати на витамин С, и ще се чувствате добре!
Откъде да купя: Можете да пазарувате добавки с витамин C от аптеки Ревита.
Желязо
Желязото е минерал, който е важен компонент на хемоглобина, и при неговата липса много често се наблюдават случаи на анемия. Желязото помага на еритроцитите да разнасят кислород до цялото тяло, включително и мускулите, като осигурява тяхната активна дейност за горене на енергия.
Как желязото помага за отслабване
Интересно е, че при хората с наднормено тегло се наблюдава дефицит на желязо, но при завишаване на приема му, той не е толкова ефективен, колкото при хора с тегло в норма. Това се обяснява с ниската абсорбция на съединението поради завишени други индикатори. Едва когато се предизвика процес на високо енергийно горене (отслабване), тогава се нормализира и желязната хомеостаза.
Храни богати на желязо
- червено месо
- миди
- спанак
- риба
- черен дроб
- черен шоколад
- тофу
Обобщение за желязото
Желязото “храни” тялото ни с кислород – тогава то е доволно и работи активно за нашето благосъстояние. Задействат се мускулите – колкото по-активни са те, толкова повече енергия горим, следователно и отслабваме. За пълното усвояване на желязото е желателно да се комбинира с добавки или храни, източници на витамин С. Добавяне и на фибри може да предотврати възможния ефект на запек. И все пак, ако не се грижим за тялото си с добра диета и активен спорт, горенето на мазнини ще продължава да бъде трудна задача.
За пълното усвояване на желязото е желателно да се комбинира с добавки или храни, източници на витамин С. Добавяне и на фибри може да предотврати възможния ефект на запек.
Мултивитамини за отслабване – Помагат ли наистина?
Мултивитамините са чудесна подкрепа в ежедневието и допълнение към разнообразната диета. Разбирасе никакъв набор от витамини не може да помогне сам по себе си за смъкване на нежеланите килограми. Но дали мултивитамините са по-добрият избор спрямо индивидуалните витамини?
Предимства
- Мултивитамините имат добра синергия помежду си – работят съвместно, като се допълват
- По-изгоден вариант от това да купуваме всички нужни витамини по отделно
- Чудесен вариант при еднообразно хранене
Недостатъци
- Индивидуалните витамини са предпочитани при конкретна витаминозна нужда
- Могат да съдържат повече/по-малко от определени съставки
- Някои групи хора, като бременните жени, трябва да избягват мултивитамините поради наличие на неподходящи съединения
Наблегнете на балансираната диета
Докато разглеждахме по-голямата част от витамините и минералите разбрахме, че всички те се съдържат в храните, които обикновено консумираме. Това не значи, че трябва да приемаме свръх количества, а просто да обърнем внимание на това какво слагаме в чинията си. Идеалният вариант е да ядем разнообразна свежа храна всеки ден, която съдържа месо, риба, сезонни зеленчуци и плодове, ядки, семена и бобови култури. В случай, че месото не е опция, при установен дефицит на дадени витамини е желателно те да бъдат набавяни или отново чрез храна, или чрез добавки. Балансираният начин на живот не е сложна задача; изисква се търпение, постоянство и предприемане на правилни мерки за постигането на целите ни.
Комбинирайте упражнения и витамини за най-добри резултати
Когато оптимизираме метаболитните процеси посредством прием на витамини и минерали се чувстваме по жизнени, енергични, имаме сила и сме по-концентрирани. Това е плюс, който отлично би ни послужил, ако вложим тази енергия в активни дейности. Освен, че ще постигнем видими резултати с отслабване, ще подкрепим гореспоменатите процеси и ще влезем в един кръговрат на повишена работа на организма. Дори и малко, движението е важно – снабдява клетките ни с кислород, задейства мускулите, поддържа работата на сърцето, подобрява съня – само плюсове! Какво чакате тогава – разходете се в парка като за начало. Посещавайте групови тренировки, бягайте навън, тренирайте вкъщи. Ще сте доволни от резултата.
Митове за витамините
По-долу сме изброили само няколко от многоброийните митове за витамините:
- МИТ:Приемането на повече витамини ни прави по-здрави – Истина: Това е доста популярен мит. Въпреки че витамините се дават без рецепта, това не означава, че те са безопасни. Прекомерният прием на витамин C например може да попречи на тялото да абсорбира мед,метал, който е необходим на тялото. Прекомерният прием на минерали, например магнезий, може да предизвика диария при дози над 400мг/ден
- МИТ:Приемането на витамини може да замести пълноценна диета – Истина: Приемането на мултивитамини не може да замени здравословното хранене.
- МИТ:Приемът на Витамин C предотвратява грип – Истина: Витамин C не предотвратява грип. Единствените доказателства, които са намерени в проучването, което посочихме, е че се наблюдават облекчавания на симптомите при прием на Витамин C.
- МИТ:Приемът на Витамин D предотвратява рак – Истина: Витамин D не предотвратява рак. Сред редица направени проучвания не са забелязани никакви разлики между плацебо и прием на витамин D при случаи на рак.
Обобщение

Дадохме един обзорен поглед над това какво представляват минералите и витамините и как действат в организма ни. Забелязваме много тясна обвързаност между всеки един компонент – всички имат важна за организма работа, допълват се с другите и заедно осигуряват баланса, който всеки търси. Хранителните добавки трябва да са винаги предприемани по лекарска препоръка и не бива да се взимат повече от предложените дози. Витамините и минералите не са решението за лоша диета и нищо не може да замени правилното хранене и активния живот. Нашето предложение, винаги имайте едно наум преди да купите, която и да е хранителна добавка.