Накратко
Най-добрите пробиотици за деца са Lactobacillus rhamnosus GG и Saccharomyces boulardii, тъй като могат да намалят значително риска от диария, причинена от антибиотици. При колики на кърмени бебета L. reuteri DSM 17938 може да помогне. Той помага и за честотата на изхождане.
Има обещаващи данни, че пробиотиците могат да възстановят имунния отговор след антибиотично лечение и да имат ползи при деца с аутизъм, но са нужни още изследвания.
Ефектът на пробиотиците при алергии и екзема е ограничен и с ниско качество на доказателства.
Не всички продукти на пазара са надеждни – важно е да се избират доказани марки.
Пробиотиците са една от най-използваните хранителни добавки за деца. Но доколко е важно и нужно ли е изобщо децата да ги приемат?
В тази статия ще отговорим на най-важните въпроси и ще потърсим добър пробиотик за деца, който да се предлага България.
Ето и бърз поглед върху най-важните неща, които да знаете относно приема на пробиотик за деца:
- Пробиотиците помагат при диария, свързана с антибиотици (AAD) – намаляват риска от 19% на 8%. Най-ефективни са L. rhamnosus GG и S. boulardii. [7]
- Облекчават колики при кърмени бебета (L. reuteri), но не помагат при деца на адаптирано мляко. [7]
- Приемът на антибиотици под 5 г. възраст влияят негативно на растежа, поведението и здравето на детето. Пробиотиците може да смекчат негативните ефекти, но това не е напълно доказано. [2]
- Има обещаващи резултати от прием на пробиотици от деца с аутизъм, но са нужни още добри проучвания. [5]
- Пробиотиците не предотвратяват екзема, но някои щамове може и да намалят тежестта ѝ. [6]
- Профилактика с пробиотици за клинично здравите деца се смята за сравнително безопасна, стига да е с умерена продължителност, правилна дозировка и съгласувана с педиатър [6].
Следователно добрите пробиотици носят ползи не само за възрастните, но и за децата. Въпреки това, предварителната консултация с педиатър е задължителна. Горещо препоръчваме на родителите да се посъветват с лекар, преди да предложат на децата си каквато и да е хранителна добавка с пробиотик.
А ето и кои продукти бяха избрани в нашата класация за най-добрия пробиотик за деца в България:
🥇 Най-добър пробиотик за деца за редовно изхождане | BioGaia, Protectis Kids пробиотични таблетки за дъвчене |
💩 Най-добър пробиотик против диария, причинена от антибиотици | Neopharm, Синкванон за деца над 1 г., шоко мечета |
👶 Най-добър пробиотик за колики | BioGaia – Протектис + Витамин Д3 Капки |
По-надолу в статията ще разгледаме всеки един от тези продукти в детайли, но е важно първо да отговорим на някои въпроси отностно безопасността на пробиотиците, както и за какво да внимаваме при избора на конкретен продукт.
Купувайте пробиотици от надеждни марки, тъй като контролът на съдържанието не винаги е гарантиран. Много продукти на пазара не отговарят на етикетите си – съдържат други или по-малко щамове. Анализи в Азия показват, че някои детски пробиотици не съдържат обявените бактерии. [4]
Безопасни ли са пробиотиците за деца?
Пробиотиците са безопасни за деца, ако се приемат по предназначение. Когато са препоръчани от лекар и дозирани според указанията на производителя, тези хранителни добавки рядко водят до каквито и да е рискове.
Възможните странични ефекти включват:
- Подуване;
- Газове;
- Стомашен дискомфорт.
Негативни реакции настъпват най-вече когато избраните пробиотични щамове не отговарят на конкретните нужди на детето. Ето защо е толкова важно те да бъдат подбрани след консултация с педиатър.
А безопасни ли са пробиотиците за бебета?
Повечето изследвания обаче клонят към положителен отговор. Наистина, пробиотиците могат да облекчат редица симптоми и състояния, типични за новородените:
- Колики;
- Стомашен рефлукс.
Опасенията относно използването на пробиотици при бебета се свързват главно с някои конкретни състояния и здравословни проблеми.
За какво да внимавам при пробиотиците за деца?
Важно е да внимавате какви продукти избирате, защото някои съдържат на пръв поглед помощни, но всъщност вредни съставки.
Подобно на други детски хранителни добавки, включително комбинирани витамини и имуностимуланти, и в пробиотиците често се влагат подсладители и подобрители на вкуса. Много родители изпитват затруднения да накарат детето да приеме каквото и да е хапче, сироп или капсула. Затова те несъзнателно прибягват до пробиотици с приятен аромат и вкус, но и с вредни съставки без каквато и да е хранителна стойност – високо съдържание на захар, царевичен сироп, изкуствени оцветители и други.
Нашата препоръка е да четете внимателно етикетите на детските пробиотици и да избягвате подобни съставки. Те с нищо не допринасят за здравето на най-малките. А в много случаи дори могат и да навредят.

Топ 3 на най-добрите пробиотици за деца
След като прегледахме детайлно предложенията на пазара, избрахме 3 пробиотика за деца според следните фактори и критерии за качество:
- Щамове. Избрахме пробиотици с Lactobacillus rhamnosus GG и Saccharomyces boulardii за предпазване от диария, причинена от антибиотици, и такива с L. reuteri DSM 17938, тъй като помага при колики и за редовно изхождне.
- Положителна оценка. Ревютата и мненията на истински потребители са достатъчно надеждни източници за реалното качество на продукта. iHerb и Amazon са магазините, в които изчетохме клиентските коментари, тъй като тук те са доказано достоверни.
- Приложимост. За нас беше важно да открием не просто най-добрите пробиотици, а най-добрите пробиотици за деца. Нуждите на най-малките често са много по-различни и специфични от тези на възрастните.
- Състав. Заложихме само и единствено на продукти с висококачествени и натурални съставки (без каквито и да е синтетични вещества, изкуствени подсладители и подобрители).
- Надеждност. Всички избрани от нас пробиотици за деца са тествани не само по време на производствения процес, но и след него и то от независима агенция.
- CFU. Придържаме се към установения стандарт за качество, а именно съдържание от 500 милиона до 5 милиарда CFU за единична доза.
За съжаление, списъкът ни с препоръки този път е сравнително кратък. Избрахме само 3 пробиотика за деца, защото те бяха единствените, които оценихме високо в България.
Най-добър пробиотик за деца при запек: BioGaia Protectis Kids

BioGaia, Protectis Kids пробиотични таблетки за дъвчене
BioGaia Protectis Kids са дъвчащи таблетки с 100 милиона CFU Lactobacillus reuteri DSM 17938, патентован щам, клинично изследван в над 150 проучвания. Формулата е без мляко, лактоза, глутен и соя, с естествен лимонов вкус, подходящи за стимулиране на редовното изхождане.

- L. reuteri DSM 17938 е ефективен при колики и за стимулиране на редовното изхождане.
- Подходящи за дъвчене.
- 100 млн CFU е по-скоро недостатъчна доза.
- Открива се трудно в България и може да се наложи да се поръча от iHerb.
Най-добър при антибиотично лечение: Синкванон шоко мечета за деца над 1 год.

Neopharm, Синкванон за деца над 1 г., шоко мечета
Синкванон за деца, шоко мечета е пробиотик, предназначен за деца над 1 година. Формулата съдържа дневна доза от 15 милиарда CFU полезни микроорганизми, разпределени в 13 щама:
- Lactobacillus (7 щама), включително Lactobacillus rhamnosus GG, който помага при диария, причинена от антибиотици
- Bifidobacterium (5 щама)
- Saccharomyces boulardii – устойчив пробиотичен дрождест щам, подходящ при лечение с пробиотици.
Шоко мечетата са вкусни, но съдържат много излишни съставки: бял кувертюр – захар, растителни мазнини (палмова, палмоядкова, ший), суроватка на прах, мляко на прах 8,0%, емулгатори – сорбитан тристеарат, соев лецитин, полиглицерол полирицинолеат, ароматизанти.

- Включва двата най-ефективни срещу диария, причинена от антибиотици, щама: Lactobacillus rhamnosus GG и Saccharomyces boulardii.
- Съдържа цял микс от пробиотични щамове, а както знаем, това го прави по-вероятно ефективен.
- Във форма ,,шоко мече", която децата харесват.
- Може да съдържа следи от ядки, млечни и пшенични протеини.
Най-добра алтернатива при диария, причинена от антибиотици: Culturelle за деца на 1+ години

Culturelle, пробиотик за деца на 1+ години
Culturelle, пробиотик за деца на 1+ години комбинира 2.5 милиарда CFU от Lactobacillus rhamnosus GG – един от най-добре проучените пробиотични щамове при деца – с 3.5 г фибри от естествени източници (киви, цикория, зеленчуци). Предлага се под формата на индивидуално опаковани прахчета, лесни за смесване с храна или напитки. Подходящ за превенция на диария при антибиотично лечения.
- Съдържа Lactobacillus rhamnosus GG, който помага за диария, причинена от антибиотици.
- Mоже да се смеси с йогурт, сок или пюре.
- Без глутен, мляко, соя, ГМО и изкуствени добавки.
- Индивидуални сашета – удобно дозиране.
- В едно пакетче има само 2,5 милиарда CFU, тоест трябва да се приемат по 2-3 на ден.
- Според нас е подходящ само за превенция на диария, причинена от антибиотици.
- Не е наличен в България, но може да се поръча през iHerb.
Най-добър против колики: BioGaia – Протектис + Витамин Д3 Капки

BioGaia – Протектис + Витамин Д3 Капки
- Удобен за прием
- Подходящ за всяка възраст
- С Витамин Д3
- Изгодна цена
- Висок потребителски рейтинг
- Безлактозна формула
- Само един пробиотичен щам
А по-комерсиалните пробиотици за деца на Българския пазар? Мнения на Dobavki.org
Продуктите, които препоръчахме по-горе, не се откриват толкова лесно в българските аптеки. Сега ще разгледаме по-комерсиални такива и ще опишем защо не бяха включени в нашата класация. Но преди това ще посочим един пробиотик за деца, който НЕ препоръчваме:
- Допелхерц пробиотик желирани мечета за деца: На етикета са споменати само пробиотични видове, но не и конкретни щамове. Освен това съдържа глюкозен сироп, захар, оцветител и други излишни съставки.
А сега нека разгледаме някои други:

Nature’s Way – Primadophilus Kids
Nature’s Way Primadophilus Kids Probiotic Chewable са дъвчащи пробиотични таблетки с вкус на череша, предназначени за деца на възраст от 2 до 12 години. Всяка таблетка доставя 3 милиарда живи полезни бактерии от три специфични щама: Bifidobacterium lactis Bb-02™, Lactobacillus acidophilus La-14® и Lactobacillus plantarum Lp-115®.
- Като цяло за вида Bifidobacterium lactis се счита, че помага при стомашни неразположения и диария, спомага честото изхождане и подкрепя имунитета. За конкретния щам Bb-02 няма толкова много проучвания. [източник]
- Lactobacillus acidophilus La-14 е изследван доста добре за ефекта си върху женското здраве. При деца няма много проучвания.
Прави ни впечатление, че макар да се маркетира като продукт, подходящ при антибиотично лечение, то той не съдържа най-изследваните при деца щамове при този проблем: Lactobacillus rhamnosus GG и Saccharomyces boulardii.
В секцията за допълнителни съставки на етикета виждаме споменат инулин. Това е вид пребиотик и за инулинът се знае, че би могъл да подпомогне действието на самия пробиотик, както и да допринесе за честотата на изхождане. Но в този случай той просто е споменат заедно с други съставки като ксилитол, не е описано какъв точно е инулинът, нито какво количество се съдържа.
Всичко това не означава, че този продукт е лош. Онлайн има много положителни ревюта като болшинството от тях споменават, че вкусът на дъвчащите таблетки е много добър.

- Инулин (пребиотик): Наличието на инулин като пребиотик е потенциален плюс, тъй като може да подсили действието на пробиотиците и да подпомогне честотата на изхождане. Не е споменато какъв е инулинът и какво количество обаче.
- Приятен вкус: Множество онлайн ревюта потвърждават, че дъвчащите таблетки имат много добър вкус (череша), което е ключово за детските продукти.
- Разпространен продукт: Намира се лесно в България.
- Много добър производител.
- Не съдържа най-изследваните щамове за антибиотична подкрепа при деца: Продуктът се маркетира като подходящ при антибиотично лечение, но не включва щамовете Lactobacillus rhamnosus GG и Saccharomyces boulardii, които са най-добре проучени за предотвратяване на свързана с антибиотици диария при деца. Това може да е пропуск за родители, търсещи целенасочено решение за този проблем.
- Неясни количества на инулина: Въпреки че инулинът е включен, не е посочено какво точно е количеството му или какъв е специфичният вид инулин, което ограничава информацията за неговата потенциална ефективност в този продукт.
- Ограничени проучвания за конкретни щамове при деца: Въпреки че видовете са добре познати, за конкретните щамове Bb-02™ и La-14® няма толкова много специфични проучвания, когато става въпрос за тяхното въздействие при деца. La-14® е по-добре изследван за ефекта си върху женското здраве, отколкото при педиатрична употреба.

NOW Foods – BerryDophilus Kids

- Съдържа пребиотици, FOS (фруктоолигозахариди): те подпомагат действието на пробиотиците и спомагат за по-регулярно изхождане.
- Не съдържа пшеница, глутен, соя, мляко, яйца, риба, черупкови организми или дървесни ядки.
- Много добър производител.
- Има указание за съхранение в хладилник.
- Не съдържа нито един от щамовете, които са добре проучени при деца.
Как да избера добър пробиотик за деца?
В търсене на най-добрия пробиотик за детето никой родител не е застрахован срещу грешен избор. За да избегнете риска от субективна преценка, ви съветваме да се придържате към следните утвърдени в практиката стандарти и критерии за качество:
- CFU. Избягвайте пробиотици с CFU под 10 милиона за единична доза.
- Щамове. Следете за количеството и вида щамове. Някои от тях са посочвани от педиатрите като препоръчителни конкретно за деца. Други се смятат за единствените ефективни при точно определени симптоми и здравословни проблеми.
- Форма. Приемът на лекарства и добавки е чувствителна тема, когато става въпрос за деца. Течната формула често улеснява процеса. Същото важи и за продукти с приятен вкус и мирис. Последните обаче невинаги отговарят на стандарта за качество, защото могат да съдържат изкуствени подобрители. Добрата новина е, че има натурални и безвредни алтернативи.
- Съвместимост. Съобразете се с нуждите и хранителните навици на своето дете. При нужда, избягвайте алергени или съставки с животински произход.
- Цена. Важно е да изберете не просто евтин пробиотик, а такъв с най-добро съотношение между цена и качество.
Трябва да знаете, че ако се предполага, че специфичен пробиотичен щам, например Lactobacillus reuteri DSM 17938, помага при конкретен здравен проблем като детски колики, това не означава автоматично, че всеки щам на Lactobacillus reuteri ще има същия ефект. Още по-малко пък може да се обвързва цяло семейство, в случая Lactobacillus, с ползите на един щам.
Всеки щам има уникални характеристики и свойства. Когато използвате пробиотици за конкретен здравословен проблем, от решаващо значение е да изберете правилния щам въз основа на научни доказателства и да се консултирате със здравен специалист.
Какви са ползите от пробиотиците за деца?
Повечето универсални, доказани за възрастните, ползи от пробиотиците са валидни и за детския организъм. Но експертите посочват и специфични само за децата здравословни свойства на пробиотиците. По-долу ще разгледаме всички предимства от приема на пробиотични средства от деца:
- Пробиотиците значително намаляват риска от диария, причинена от антибиотици (AAD). Само 8% от децата на пробиотици получават диария, в сравнение с 19% при тези без. [7] Най-добре проучените щамове са:
- Lactobacillus rhamnosus GG ATCC53103 – 5 – 40 млрд на ден
- S. boulardii CNCM I-745
- При кърмени бебета, L. reuteri може да облекчи симптомите на колики. НЕ е ефективен при бебета на адаптирано мляко.
- L reuteri (DSM 17938) помага и за честотата на изхождане. [8] За Bifidobacterium longum също има сведения. При всички положения са нужни поне 2 млрд CFU. [9]
- Проучвания показват, че антибиотиците в ранна детска възраст могат да намалят ефективността на ваксините – особено Prevenar 13 (пневмококова). Това се свързва със загубата на полезните Bifidobacterium в червата. Предложено е, че приемът на пробиотици (например Bifidobacterium) може да възстанови имунния отговор след антибиотици, но са нужни още изследвания. [1]
- Приемът на АНТИбиотици при малки деца влияе негативно на физическото развитие, поведението и езиковите умения, а увеличават риска от затлъстяване и бъдещи заболявания. Приемът на пробиотици по време на антибиотично лечение може да намали тези негативни ефекти, но липсва достатъчно доказателствена база. Приемът на антибиотици трябва да бъде внимателно обмислен и само по предписание от педиатър, а не самоназначена терапия, особено при деца под 5 г. [2]
- Според Световната алергологична организация (WAO) няма сигурни доказателства, че пробиотиците предотвратяват алергии. Ползите са възможни, но доказателствата са нискокачествени и препоръките са условни. Препоръчва се прием на пробиотици при:
-
- Бременни жени с риск от развитие на алергии при бебето;
- Кърмещи майки;
- Кърмачета в риск. [3]
- Има обещаващи резултати при прием на пробиотици от деца с аутизъм, но са нужни по-големи и строго контролирани проучвания. [5]
Налични пробиотици вероятно не влияят съществено на симптомите на екзема. [6] Въпреки това, някои щамове като L. rhamnosus GG показват намаляване на тежестта при някои пациенти. Предпазването чрез пробиотици
Кои храни могат да бъдат естествен пробиотик за деца?
Пълноценната хранителна диета също може да бъде отличен източник на пробиотични вещества за вашето дете. За целта увеличите приема на следните продукти [12]:
- Кисело мляко (по възможност българско);
- Кисело зеле;
- Тестени изделия с квас;
- Кисели краставички;
- Туршия;
- Суроватка;
- Извара;
- Някои видове сирена;
- Мътеница.
Често задавани въпроси
Отговорът на този въпрос изцяло зависи от нуждите на вашето дете, неговото здравословно състояние и мнението на педиатъра. Въпреки че пробиотиците за деца се смятат за относително безопасни, когато се приемат без конкретна причина, в неправилна дозировка, без консултация със специалисти и във форма, съдържаща неподходящи щамове, те могат да нанесат вреда.
При нужда от пробиотик, ежедневната му употреба от деца не би трябвало да бъде опасна. Когато целта е профилактична обаче специалистите препоръчват прием на храни, съдържащи пробиотични щамове или поне добавки, изписани от педиатър и съобразени с нуждите на индивидуалното дете.
Да. Те работят на същия принцип, на който работят и всички останали пробиотици. Разликата при тях е, че пристигат във форма и с вкус, които са приятни за децата, с което улесняват ежедневния прием. Единственият възможен риск са желираните пробиотици с некачествени съставки като изкуствени подсладители и оцветители.