Skip to main content

Най-добрият магнезий за сърцето 🫀

д-р Владимир Добрев

Магистър-лекар

Качество
Бъдете внимателни при избора на добавки! Стараем се добавките, които препоръчваме, да са избрани на база формулировка, преглед от лекар или фармацевт, както и на база ревюта във форуми и популярни платформи. Но все пак понякога етикетите на дори големи и реномирани производители на добавки могат да бъдат подвеждащи. Следете и за потенциални алергени в състава на добавките.
Научна основа
Фактите в нашите статии са проверени и базирани на точно данни и проучвания. Относно добавките се говорят много неща, наша мисия е да разглеждаме тези теми с научна аргументация.
Прозрачност
Ние подбираме продуктите, които препоръчваме тук. Препоръките ни не са платени, т.е не сме съгласни на партньорства, които ни притискат да позиционираме определен продукт. За да можем да поддържаме Dobavki.org, използваме афилиейт линкове. Ако ги последвате, ние печелим малка комисионна.

В тази статия ще разгледаме как влияе магнезият на сърцето и заедно ще открием кой е най-добрият магнезий за сърцето.

Накратко

Най-добрият магнезий за сърцето е магнезий таурат, както и магнезий бисглицинат.

Множество проучвания демонстрират благоприятно влияние на магнезия върху сърдечно-съдовата система, вкл. състояния като аритмии, коронарна болест на сърцето, високо кръвно налягане. Все пак са нужни още проучвания поради лимитации във вече извършените.

  • Приемът на магнезий се счита за благоприятен при аритмии; за намаляване на шанса за развитие на коронарна болест на сърцето; за сваляне на високо кръвно налягане[1]; 
  • Множество изследвания показват, че лекият до умерен недостиг на магнезий, както и хроничният скрит дефицит на този елемент, са важни фактори за появата и влошаването на сърдечно-съдовите заболявания. Тъй като голяма част от хората не приемат достатъчно магнезий с храната си, това е проблем с голямо обществено значение. [11]
  • Нужни са още проучвания, за да се установи в какви дози и за колко дълго е добре да се набавя допълнителен магнезий. [10]
  • Най-добрите видове магнезий, които можете да приемате за сърце, са: магнезий глицинат, който се използва за успокояване на нервната система и добър сън, и магнезий таурат, за който се предполага, че помага при висока кръвна захар и високо кръвно. Предстои тези ползи от магнезия да бъдат обект на още много клинични проучвания, за да бъдат потвърдени научно

Моля, имайте предвид, че е добре да се консултирате с Вашия лекар преди да приемате добавки. Той би могъл да назначи кръвни изследвания и/или да ви препоръча храни, естествено богати на магнезий.

Най-добрите добавки с магнезий за сърце

Ето я и нашата класация за най-добрия магнезий за сърцето:

🥇 Най-добър като цяло Nutricost Magnesium Taurate
Купи за 36,61 лв. iHerb (директно от САЩ)
💸 Най-разпространен в аптечната мрежа Double Wood Supplements – Магнезий таурат
Купи за 69,12 лв. от Ревита
🍞 За чувствителен стомах Natural Factors – Магнезий бисглицинат (чист)
Купи за 27,13 лв. 120 гр. от iHerb
Купи за 46,23 лв. 145 гр. от Ревита

За да класираме продуктите, проверихме хиляди истински ревюта от клиенти в достоверни световни платформи като iHerb и Amazon. Избрахме продукти единствено със следните видове магнезий:

  • Магнезий таурат – съдържа в себе си аминокиселината таурин, която стабилизира магнезия във формулите на хранителните добавки. Проучвания твърдят, че по-високите нива на таурин се свързват с по-ниски нива на холестерол, по-ниско кръвно налягане и значително по-ниска честота на смърт от сърдечни заболявания. [5]
  • Магнезий бисглицинат – магнезият е комбиниран с аминокиселината глицин. Има нарастващ брой проучвания, които сочат, че глицинът би могъл да предпазва от сърдечни заболявания. Предполага се, че намалява риска от атеросклероза, спомага кръвообращението и намалява кръвното налягане. [6]

Тези добавки са налични в добрите аптеки без лекарско предписание.

Най-добрият магнезий за сърцето

Nutricost Magnesium Taurate

Nutricost Magnesium Taurate

(4.7)
(Оценка от клиенти в Amazon/iHerb)
Купи за 36,61 лв. iHerb (директно от САЩ)

Магнезиевият таурат е формиран от магнезиеви соли и аминокиселината таурин. Комбинацията носи синергичен ефект – както магнезият, така и тауринът сами по себе си имат доказан ефект върху регулирането на кръвното налягане и здравето на сърдечно-съдовата система. Продуктът се препоръчва при прием на 3 капсули дневно, осигуряващи 120 mg елементарен магнезий – една от високите стойности на пазара. Опаковката е достатъчна за около 80 дни, без излишни пълнители и е с изчистен състав, подходящ за дълъг курс.


Прегледано от: Никол Стоянова Никол Стоянова Магистър-фармацевт
Плюсове
  • Силен синергизъм – магнезият и тауринът заедно подобряват кръвното и сърдечното здраве.
  • Спокойствие и релаксация – успокояват нервната система, намаляват тревожност, стрес и подобряват съня .
  • Поддръжка на инсулинова чувствителност – подходящ за хора с инсулинова резистентност, диабет, PCOS.
  • Стига за дълго време – 120 mg елементарен магнезий на ден, една от най-високите на пазара, и голямо количество в oпаковка за 80 дни.
  • Подходящ за вегани.
Минуси
  • Не достига при тежки дефицити – за по-силни симптоми и крампи може да бъде необходима допълнителна форма като магнезиев глицинат или малат.
  • Трябва да се приемат по 3 капсули на ден, което би могло да е неудобно и досадно.

Най-разпространен в аптечната мрежа

Double Wood Supplements – Магнезий таурат

(4.5)
(Оценка от клиенти в Amazon/iHerb)
Тези капсули от 210 x 500 mg с магнезиев таурат са без соя, без глутен, без ГМО и са подходяща за вегани. Магнезиевият таурат подпомага релаксацията и поддържа здравословни нива на стрес. Можете да подхранвате сърдечно-съдовото си здраве и да се наслаждавате на спокоен сън с този произведен в САЩ продукт, който е подложен на строги тестове за качество.

Плюсове
  • Без ГМО
  • Без глутен
Минуси
  • Единствените негативни коментари са относно дозировката

Най-добрият магнезий за сърцето при чувствителен стомах

Natural Factors – Магнезий бисглицинат (чист)

(4.5)
(Оценка от клиенти в Amazon/iHerb)
Купи за 27,13 лв. 120 гр. от iHerb
Купи за 46,23 лв. 145 гр. от Ревита
Бисглицинатът е една от формите на магнезий с най-висока бионаличност и добре се абсорбира от организма. Не дразни стомаха и не причинява лаксативен ефект. Успешно подпомага мускулната дейност и възстановяването, успокоява нервната система и контролира кръвната захар.

Плюсове
  • Щадящ към стомаха
  • Подходящ за вегетарианци
  • Без ГМО
Минуси
  • Възможен неприятен вкус

Защо магнезият е важен за сърцето?

Проучванията показват, че има силна връзка между дефицита на магнезий и повишения риск от сърдечно-съдови заболявания.

Сърдечният ритъм е резултат на сложна поредица процеси. Накратко – синусовият възел изпраща електрически импулс до предсърдията, същият този импулс се придвижва до “центъра” на сърцето, където т.нар. AV възел го забавя за част от секундата, докато горните камери изпомпват кръвта.[3] След това импулсът бива пропуснат до долните камери, които изпомпват кръвта към цялото тяло.

Магнезият е съществено важен за регулирането на времето, в което AV възелът “задържа” електрическия импулс преди той да премине в долните камери на сърцето. Съответно при дефицит на магнезий това време се намалява и сърцето бие по-бързо.

Освен това магнезият участва и в други жизненоважни процеси като регулирането на мускулната и нервната функция, нивата на кръвната захар и кръвното налягане и производството на протеини, кости и ДНК.

Използваната схема(картинка) е от Wikimedia Commons – Rob Kreuger, medical illustrator, AMC, The NetherlandsCC BY-SA 3.0

За кои сърдечни заболявания помага магнезият?

Приемането на магнезий помага най-вече при дефицит на магнезий. Има проучвания, които показват, че смъртността на пациенти със сърдечна недостатъчност е по-висока при пациенти с по-ниска концентрация серумен магнезий. [9]

Именно затова правилната диагноза след посещение при лекар и кръвни изследвания е толкова важна. Правилният прием на магнезий помага за намаляването на риска от:[4]

  • Високо кръвно налягане
  • Сърдечен удар
  • Коронарна болест на сърцето
  • Предсърдно мъждене
  • Атеросклероза

Превенция: Как да следим нивата на магнезий и други важни микроелементи

Един от най-добрите начини да се предотврати недостигът на магнезий, който може да повлияе негативно на сърдечното здраве, е чрез навременен контрол. Важно е да поискате от личния си лекар да назначи изследване на серумните нива на ключови микроелементи, включително магнезий. Това е особено препоръчително, ако имате рискови фактори за сърдечно-съдови заболявания, често се чувствате уморени, страдате от мускулни крампи или водите напрегнат начин на живот.

Докато чакате резултатите или като допълнителна стъпка за самонаблюдение, може да започнете да проследявате хранителния си прием чрез приложение, което изчислява дневния прием на магнезий. Така ще получите по-добра представа дали вашият хранителен режим ви осигурява необходимото количество и дали е възможно да сте в риск от дефицит. Тази стъпка е лесна, достъпна и може да бъде изключително полезна за изграждане на здравословни хранителни навици в дългосрочен план.

Какво представлява магнезиевият дефицит?

Магнезиевият дефицит представлява състояние, в което тялото не получава количеството магнезий, което му е нужно за поддържането на добро здраве. Магнезиевият дефицит е сравнително рядко срещан, но може да се причини от различни заболявания или пък особености в начина на живот. Той може да доведе до редица неприятни симптоми, включително сърдечни аритмии и високо кръвно налягане. За да се идентифицира магнезиев дефицит, е нужно кръвно изследване, назначено от лекар. Обичайните референтни стойности са между 0,66 – 1,07 mmol/l.

Какви са симптомите на магнезиев дефицит?

Някои от симптомите на магнезиев дефицит включват:

  • загуба на апетит;
  • гадене;
  • умора и слабост;
  • треперене;
  • изтръпване на крайниците;
  • мускулни спазми;
  • аритмия;
  • високо кръвно налягане.

Ако имате подобни симптоми и оплаквания, свържете се с вашия лекар – той би могъл да ви даде най-точната диагноза и лечение.

Какво причинява магнезиев дефицит?

Магнезиевият дефицит може да бъде причинен от заболявания като:

  • диабет тип 2;
  • заболявания на храносмилателната система;
  • проблеми с бъбреците;
  • хипертиреоидизъм.

Но би могъл и да е в резултат на особености в начина на живот като:

  • прием на диуретици и някои други лекарства;
  • твърде голям прием на алкохол;
  • гладуване.

Колко магнезий трябва да приемаме дневно?

Препоръчаният дневен прием на магнезий е:[7]

Възраст Мъже Жени Бременност Кърмене
0-6 месеца 30 mg 30 mg    
7-12 месеца 75 mg 75 mg    
1-3 години 80 mg 80 mg    
4-8 години 130 mg 130 mg    
9-13 години 240 mg 240 mg    
14-18 години 410 mg 360 mg 400 mg 360 mg
19-30 години 400 mg 310 mg 350 mg 310 mg
31-50 години 420 mg 320 mg 360 mg 320 mg
51+ години 420 mg 320 mg    

Кои храни са естествен източник на магнезий?

Има много (и то вкусни) храни, които са богати на магнезий. Ако нямате магнезиев дефицит, то може да се подсигурите, че тялото ви получава нужното количество магнезий, като приемате:

  • Черен шоколад
  • Авокадо
  • Ядки
  • Семена
  • Пълнозърнести храни
  • Тофу
  • Сьомга
  • Банани
  • Мляко
  • Спанак

Има сайтове и платформи, като базата данни на BB-team, където можете да потърсите предпочитаните си храни и в секция “минерали” да проверите колко магнезий съдържат те.

Какво да запомним от всичко това?

Съществуват стотици проучвания, които свързват здравословните нива на магнезий с по-малък шанс от сърдечно-съдови заболявания. Освен това някои клинични тестове сочат, че магнезий таурат и магнезий бисглицинат спомагат сърдечната функция и намаляват високото кръвно налягане.

Помнете – има много видове магнезий, които са налични в аптеките, но не всички биха били полезни за сърдечно-съдовата система. Можете да прочетете нашата статия ,,Какъв магнезий да си купя?“, за да се запознаете с разликите между видовете магнезий.

Ако имате сърцебиене, друг вид аритмия или високо кръвно налягане, обърнете се към вашия лекар. Той може да назначи изследвания, да постави диагноза и да предпише лечение.

Често задавани въпроси

Йоанна Антова
Йоанна Антова
Автор
Експерт в продуктовите ревюта

Използвани източници

1.
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11585403/
2.
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11644202/
3.
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC11547496/
4.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23224908/
5.
https://www.healthline.com/nutrition/glycine
6.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557664/
7.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Conduction_system_en_(CardioNetworks_ECGpedia).png
8.
https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0
9.
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39601307/
10.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5852744/
11.
https://ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/
12.
https://www.bb-team.org/hrani